Former Chairman

List of Chairman

SN

Name

Tenure

01.

Professor Dr. S. D. Chowdhury

01.07.1963-09.09.1963

02.

Professor Dr. M. Shamsul Islam  

10.09.1964-01.10.1972

04.

Professor Dr. M. Kaysar Hussain

02.10.1972-04.10.1974

05.

Professor Dr. Md. Ashraf Ali  

05.10.1974-04.10.1976

05.10.1978-09.10.1980 and

17.10.1982-31.10.1984

06.

Professor Dr. A. M. Muazzam Hussain  

 045.10.1976-04.10.1978 and   

10.10.1980-16.10.1982

06.

Professor. Md. Akramuz Zaman  

01.11.1984-17.11.1986

07.

Professor Dr. M. Lutfor Rahman  

18.11.1986-17.11.1988

08.

Professor Dr. S. M. Munzur Murshed  

18.11.1988-17.11.1990

‌09.

Professor M. Mustafizur Rahman  

18.11.1990-31.08.1992

10.

Professor Md. Zainal Abedin Khan  

 01.09.1992-31.08.1994

‌11.

Professor Dr. Abdur Rashid Ahmed  

01.09.1994-31.08.1996

12.

Professor Shah Nazrul Islam Chowdhury  

01.09.1996-29.06.1997

13.

Professor Dr. M. A. Sattar Mandal  

30.06.1997-08.08.1998

14.

Professor Dr. Md. Iqbal Hossain  

09.08.1998-08.08.2000

‌15.

Professor Dr. W. M. H. Jaim  

09.08.2000-08.08.2002

16.

Professor Dr. Md. Abul Bashar   

09.08.2002-08.08.2004

17.

Professor Md. Ali Akbar  

09.08.2004-08.08.2006

18.

Professor Dr. Md. Serajul Islam  

09.08.2006-08.08.2008

19.

Professor Tofazzal Hossain Miah  

09.08.2008-08.08.2010

20.

Professor Dr. Md. Idris Ali Mia  

09.08.2010-08.08.2012

21.

Professor Dr. Shankar Kumar Raha  

09.08.2012-08.08.2014

22.

Professor Paresh Chandra Modak  

09.08.2014-08.08.2006

23.

Professor Dr. Md. Abdul Quddus  

09.08.2016-018.08.2018

24.

Professor Dr. Sheikh Abdus Sabur  

09.08.2018-30.06.2019

25.

Professor Dr. Md. Akteruzzaman  

01.07.2019- 28.10.2020